ABB PFEA113 3BSE028144R0020 Tension Control Module – Redundant PFEA Series
Model: PFEA113 3BSE028144R0020
Brand ABB
Series Redundant PFEA Series
Model PFEA113 3BSE028144R0020
Product Details And Specifications
ABB PFEA113 3BSE028144R0020 Tension Control Module – Redundant PFEA Series Platform
Technical Specifications
Parameter Value
Part Number / SKU PFEA113 3BSE028144R0020
Brand ABB
Module Type Tension Control Module
Series PFEA Series
System Architecture Redundant / Simplex configurable
Communication Protocol Modbus RTU / Proprietary ABB fieldbus (ref.)
I/O Channels Analog input: 2 ch (load cell); Analog output: 2 ch (ref.)
Signal Type Analog (4–20 mA / 0–10 V, ref.)
Response Time < 10 ms (ref.)
Diagnostic Coverage (DC) ≥ 90% (ref.)
Safety Integrity Level (SIL) SIL 2 capable (ref.)
MTBF > 100,000 hours (ref.)
Operating Temperature 0°C to +55°C (ref.)
Storage Temperature -25°C to +70°C (ref.)
Power Supply 24 VDC (ref.)
Mounting DIN rail / backplane slot mount
Certifications CE, IEC 61508, UL (ref.)
Country of Origin Sweden
Warranty 12 months functional warranty
Technical Architecture & Design Principles
Industrial Applications & System Context
System Integration & Compatible Parts
  • Power Supply Modules: Requires 24 VDC regulated power supply; compatible with ABB PFEA Series PSU modules (ref.)