ELAU SM Series Servo Motors: SM-140/30/210/P1/44/S1/B0
Model: SM-140/30/210/P1/44/S1/B0
Brand Elau
Series SM Series
Product Details And Specifications
ELAU SM Series Servo Motors: Comprehensive Module Range and Technical Overview
The Evolution of ELAU SM Series Architecture
ELAU SM Series Full Catalog & Functionalities (SKU List)
SM-070/30/060/P0/00/S1/B0: 70mm frame, 3.0 Nm stall torque, 60V winding, resolver feedback, plain shaft, no brake.
SM-070/30/060/P0/00/S1/B1: 70mm frame, 3.0 Nm stall torque, 60V winding, resolver feedback, plain shaft, with integrated holding brake.
SM-100/40/130/P0/00/S1/B0: 100mm frame, 4.0 Nm stall torque, 130V winding, resolver feedback, plain shaft, no brake.
SM-100/60/130/P0/00/S1/B0: 100mm frame, 6.0 Nm stall torque, 130V winding, resolver feedback, plain shaft, no brake.
SM-100/60/130/P0/00/S1/B1: 100mm frame, 6.0 Nm stall torque, 130V winding, resolver feedback, plain shaft, with holding brake.
SM-140/20/210/P1/44/S1/B0: 140mm frame, 2.0 Nm stall torque, 210V winding, Hiperface encoder, keyed shaft (44mm), no brake.
SM-140/30/210/P1/44/S1/B0: 140mm frame, 3.0 Nm continuous stall torque, 210V winding, Hiperface absolute encoder, keyed shaft (44mm), no brake. Standard mid-range axis motor for PacDrive C400 systems.