OMRON C200H-AD002 Analog Input Module – C200H Series
Model: C200H-AD002
Brand Omron
Series C200H Series
Model C200H-AD002
Product Details And Specifications
OMRON C200H-AD002 Analog Input Module: Global Sourcing Strategy & Asset Return Value
Procurement Specifications
Part Number C200H-AD002
Brand OMRON
Series C200H
Module Type Analog Input Module
Analog Input Points 4 points (voltage/current selectable)
Input Signal Range 0–10 VDC / 4–20 mA (channel-configurable)
Resolution 12-bit (1/4096)
Conversion Speed Approx. 2.5 ms per channel
Compatible CPU C200H, C200HS, C200HX/HG/HE series
Power Consumption 5 VDC, 150 mA (from backplane)