OMRON E3JK-DS30M1 Photoelectric Sensor – Obsolete E3JK Series Spare Part
Model: E3JK-DS30M1
Brand Omron
Series DS30M1 Photoelectric Sensor
Model E3JK-DS30M1
Product Details And Specifications
Technical Specifications
Part Number E3JK-DS30M1
Brand OMRON
Series E3JK
Detection Mode Diffuse Reflective
Supply Voltage 100–240 VAC, 50/60 Hz
Output Type Relay output (SPDT)
Sensing Distance Up to 30 m (reflector type reference)
Output Capacity 3 A at 250 VAC / 30 VDC
Response Time 30 ms or less
Enclosure Rating IEC IP40
Operating Temperature -25°C to +55°C