Phoenix Contact 2866763 QUINT-PS/1AC/24DC/10 Rail Power Supply – Obsolete QUINT Series Spare Part
Technical Specifications
| Parameter | Value |
| Manufacturer Part Number | 2866763 |
| Model | QUINT-PS/1AC/24DC/10 |
| Brand | Phoenix Contact |
| Series | QUINT (1st Generation) |
| Product Status | Discontinued / Obsolete – superseded by QUINT4 series |
| Input Voltage | 85–264 VAC (1-phase), 90–350 VDC |
| Output Voltage | 24 VDC (adjustable 18–29.5 VDC) |
| Output Current | 10 A |
| Output Power | 240 W |