Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/10 2938604 Power Supply Unit – QUINT-PS Series
Model: QUINT-PS-100-240AC/24DC/10 2938604
Brand Phoenix Contact
Series QUINT-PS Series
Product Details And Specifications
Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/10 2938604: Strategic Sourcing in a Constrained Supply Chain
The Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/10 (Part No. 2938604) is a 240W DIN-rail industrial power supply widely deployed in automation panels, process control cabinets, and critical infrastructure across the oil & gas, steel, and manufacturing sectors. As global lead times for branded industrial power supplies stretch beyond 12–20 weeks through OEM channels, procurement managers are increasingly exposed to unplanned downtime risk when relying on a single-source strategy.
Procurement Specifications
Manufacturer Phoenix Contact
Part Number 2938604
Model QUINT-PS-100-240AC/24DC/10
Series QUINT-PS
Input Voltage 100–240 V AC (wide-range)
Output Voltage 24 V DC
Output Current 10 A
Output Power 240 W
Mounting DIN rail (35 mm)
Protection Class IP20
Operating Temperature -25°C to +70°C