Phoenix Contact QUINT-PS-3X400-500AC/24DC/40 – Three-Phase Power Supply Module
Model: '2938646
Brand Phoenix Contact
Series QUINT
Model '2938646
Product Details And Specifications
The QUINT-PS-3X400-500AC/24DC/40 (Part No. 2938646) is a three-phase DIN-rail power supply module manufactured by Phoenix Contact, Germany. Rated at 40A / 960W output on a 24VDC bus, this unit is a load-bearing component in mission-critical control panels across the process automation, oil & gas, steel metallurgy, and heavy manufacturing sectors.
Procurement Specifications
Part Number 2938646
Model QUINT-PS-3X400-500AC/24DC/40
Brand Phoenix Contact
Series QUINT-PS
Input Voltage 3 × 400–500 VAC, 50/60 Hz
Output Voltage 24 VDC (adjustable 18–29.5 VDC)
Output Current 40 A
Output Power 960 W
Protection Class IP20
Mounting DIN rail (35 mm)