Phoenix Contact QUINT-PS100-240AC/24DC/10 2938604 Power Supply Unit – Obsolete QUINT-PS Spare Part
Model: QUINT-PS100-240AC/24DC/10 2938604
Brand Phoenix Contact
Series QUINT
Product Details And Specifications
Phoenix Contact QUINT-PS100-240AC/24DC/10 2938604 Power Supply Unit – Discontinued QUINT-PS Module
Technical Specifications
Parameter Value
Part Number / SKU QUINT-PS100-240AC/24DC/10 2938604
Brand Phoenix Contact
Module Type DIN Rail Power Supply Unit
Series QUINT-PS
Input Voltage 100–240 V AC (wide-range)
Output Voltage 24 V DC
Output Current 10 A
Output Power 240 W
Operating Temperature -25 °C to +70 °C (EOL ref.)
Storage Temperature -40 °C to +85 °C (EOL ref.)
Installation Method DIN Rail (35 mm)