PHOENIX CONTACT MINI-PS/12-24DC/5-15DC/2 2320018 DC/DC Converter – MINI Power
Model: MINI-PS/12-24DC/5-15DC/2 2320018
Brand Phoenix Contact
Series MINI Power
Product Details And Specifications
The PHOENIX CONTACT MINI-PS/12-24DC/5-15DC/2 (Part No. 2320018) is a compact DC/DC converter engineered for demanding industrial environments where power rail conversion between 12–24 VDC input and 5–15 VDC output is mission-critical. As global component shortages continue to affect automation and process control sectors, procurement managers sourcing this unit face a clear binary: secure verified stock now, or risk unplanned downtime that erodes operational margins far beyond the unit cost itself.
Procurement Specifications
Part Number 2320018
Model MINI-PS/12-24DC/5-15DC/2
Brand PHOENIX CONTACT
Series MINI Power
Function DC/DC Converter
Input Voltage 12–24 VDC
Output Voltage 5–15 VDC (adjustable)
Output Current 2 A
Output Power Up to 30 W
Mounting DIN Rail (35 mm)
Protection Class IP20
Operating Temperature -25°C to +70°C