Fuji Electric NQ2P Series Modules: NQ2P20R-14
Model: NQ2P20R-14
Brand Fuji Electric
Series NQ2P Series
Model NQ2P20R-14
Product Details And Specifications
Fuji Electric NQ2P Series: Comprehensive Module Range and Technical Overview
The Evolution of NQ2P Architecture
NQ2P Full Catalog & Functionalities (SKU List)
CPU / Base Units
  • NQ2P20R-14: 20-point base unit, 14 DI / 6 relay DO, built-in RS-232C port
  • NQ2P20T-14: 20-point base unit, 14 DI / 6 transistor DO (sink), high-speed pulse output
  • NQ2P20S-14: 20-point base unit, 14 DI / 6 transistor DO (source), NPN/PNP selectable
  • NQ2P28R-14: 28-point base unit, 16 DI / 12 relay DO, expanded relay output capacity
  • NQ2P28T-14: 28-point base unit, 16 DI / 12 transistor DO, pulse train output capable
  • NQ2P36R-14: 36-point base unit, 20 DI / 16 relay DO, mid-range I/O density
  • NQ2P36T-14: 36-point base unit, 20 DI / 16 transistor DO, suitable for servo interface
Digital Input (DI) Expansion Modules
  • NQ-X16D: 16-point DC digital input expansion module, 24VDC sink/source
  • NQ-X32D: 32-point DC digital input expansion module, high-density I/O expansion
  • NQ-X8D: 8-point DC digital input module, compact slot-mount design
Digital Output (DO) Expansion Modules
  • NQ-Y16R: 16-point relay output expansion module, 250VAC / 2A per point
  • NQ-Y16T: 16-point transistor output expansion module, 24VDC / 0.5A per point
  • NQ-Y32T: 32-point transistor output expansion module, high-density DO expansion
Analog Modules
  • NQ-A4U: 4-channel analog input module, 0–10V / 4–20mA selectable per channel
  • NQ-A2V: 2-channel analog output module, 0–10V voltage output, 12-bit resolution
  • NQ-A4I: 4-channel analog input module, current input 4–20mA, for process instrumentation