EPRO UES815S-24AR Power Module – Overspeed Protection Series
Model: UES815S-24AR
Brand EPRO
Series Overspeed Protection Series
Model UES815S-24AR
Product Details And Specifications
EPRO UES815S-24AR Power Module: Global Sourcing Strategy & Asset Return Value
Procurement Specifications
Part Number UES815S-24AR
Brand / OEM EPRO (Baker Hughes / Bently Nevada ecosystem)
Description Redundant 24 VDC Power Supply Module for Overspeed Protection Systems
Input Voltage 85–264 VAC / 100–370 VDC (wide-range)
Output Voltage 24 VDC ±1%
Redundancy Active parallel redundancy (N+1 capable)
Protection Class IP20 (DIN-rail mount)
Operating Temperature -25°C to +70°C