Sorensen DCS50-20EM9C DC Power Supply – Obsolete DCS50-20E Series Spare Part
Model: DCS50-20EM9C DCS50-20E
Brand Sorensen
Series Obsolete DCS50-20E
Model DCS50-20EM9C DCS50-20E
Product Details And Specifications
Technical Specifications
Parameter Value
Manufacturer Sorensen (Ametek Programmable Power)
Model Number DCS50-20EM9C
Series DCS50-20E
Product Type Programmable DC Power Supply
Output Voltage 0 – 50 V DC
Output Current 0 – 20 A
Output Power 1000 W