Yaskawa CIMR-G7A43P7 AC Drive – Obsolete G7 Series Spare Part
Model: YASKAWA CIMR-G7A43P7 Motors-AC servo
Brand Yaskawa
Series G7A43P7 AC Drive
Product Details And Specifications
Technical Specifications
Parameter Value
Manufacturer Yaskawa Electric Corporation
Model Number CIMR-G7A43P7
Series G7 (Varispeed G7)
Product Status Discontinued / Obsolete
Drive Type AC Variable Frequency Drive (VFD)
Input Voltage 3-Phase, 380–480V AC
Output Power 3.7 kW (5 HP)
Output Current 8.0 A (rated)