The TRIO-DIODE series was introduced as part of Phoenix Contact's TRIO power supply ecosystem, designed to address the growing demand for redundant 24 VDC rail power in DIN-rail mounted control cabinets. Early iterations of the series used discrete Schottky diode assemblies with passive heat dissipation. Subsequent generations introduced integrated thermal management, higher current ratings, and dual-channel configurations to support both 10 A and 20 A output branches on a single module — as seen in the TRIO-DIODE/12-24DC/2X10/1X20 (2866514).